Slovník šperkárskych pojmov

Svet šperkov je plný rôznorodých slov a odborných slovných spojení, ktorým nie vždy rozumieme. Klenotnícka terminológia je zaužívaná medzi tvorcami a predajcami týchto vzácnych pokladov a aby jej mohol porozumieť aj bežný obdivovateľ a nadšenec týchto žiarivých drobných predmetov, dobré je nazrieť do slovníka, ktorý tieto neobyčajné slová vysvetľuje.

Bežne však v kníhkupectvách nie je dostupný, dopyt po ňom nie je až taký veľký. Vy však práve na tomto mieste môžete porozumieť tým pojmom, ktoré vás v súvislosti s klenotmi zaujali, no nenašli ste pre ne vhodné vysvetlenie.

Tento slovník je tvorený známymi i menej známymi slovami i slovným spojeniami, s ktorými sa môžete stretnúť pri čítaní odborných článkov alebo pri komunikácii s klenotníkom. Po jeho preštudovaní vám budú mnohé veci jasnejšie a spolu s ďalším textom tak lepšie pochopíte autorove či klenotníkove slová. Budete sa ľahšie orientovať na poli šperkárskych produktov ako aj výrobného procesu, ktorého každý jeden výrobok je jeho súčasťou.

Slovník v texte

Medzi časté slovné spojenie používané vo všetkých zlatníctvach sa radí Biele zlato. Ide vlastne o zliatinu rýdzeho zlata s ďalšími kovovými materiálmi, najmä paládia a niklu. Tie spôsobujú odlišnú farbu, ktorá je tak obľúbená najmä medzi mladými.

Kto nepozná Bižutériu! Ale ak predsa, tak sú to šperky vyrobené z lacnejších materiálov ako sklo, koža, plast a iné. Môžu byť aj súčasťou klasických klenotov ako náhrada drahých kameňov či iných doplnkov, ktoré tieto zvyknú obsahovať.

Briliant a z neho vyrobené prstene. Takmer každá po nich túži. Charakterizuje ho útvar, do ktorého sa brúsia diamanty.

Šperky Crystallized sú také, ktorých súčasťou sú zložky tvorené známou značkou Swarovski. Ide o typické označenie a zároveň odlíšenie týchto klenotov.

Diamant ako symbol luxusu je cenný kameň vytvorený v roztavenej hornine pri teplote viac ako 1000 stupňov Celzia.

K drahým kovom sa radia materiály, z ktorých sa vyrábajú šperky. Ide napríklad o zlato, striebro či platinu.

Máte doma šperk s vyrytými iniciálami vášho mena alebo dátumom sobáša? Tak sú všetky tieto údaje vygravírované a teda tento samotný proces sa nazýva Gravírovanie.

Šperky z chirurgickej ocele – ide o odolný materiál, ktorý nespôsobuje alergické reakcie a nepodlieha hrdzaveniu.

Jantár predstavuje materiál, z ktorého šikovní šperkári vyrábajú zaujímavé klenoty. Jeho široká farebná ponuka umožňuje odborníkom vytvárať zaujímavé umelecké diela.

Karátom sa vyjadruje hmotnosť alebo rýdzosť drahých kovov. Najčastejšie toto slovo môžete zachytiť, keď sa hovorí o zlate.

Klenot sa inými slovami povie šperk. Klenoty sú teda všetky cenné ozdobné predmety z drahých materiálov.

Nastreľovacia pištoľ je špeciálne náradie, ktoré sa používa v zlatníctvach alebo klenotníctvach, pomocou ktorého sa prepichujú uši a nasadzujú prvé náušnice. Zabezpečuje rýchlu a bezbolestnú aplikáciu šperkov.

Pri prepichovaní uší sa používajú tzv. nastreľovacie náušnice. Sú to náušnice vyrobené väčšinou z chirurgickej ocele alebo titánu, ktoré sa nasadzujú nielen deťom pomocou nastreľovacej pištole.

Tak vzácne Perly vznikajú v telách ustríc alebo aj perlorodiek, kde rastú. Sú rôznych farieb a veľkostí.

Móda nosiť Piercing je dlhodobá. V skutočnosti však toto slovo pochádza z anglického pierce, čiže „prepichnúť“.

K drahým a významným kovom, z ktorých sa vytvárajú šperky sa radí aj platina. Odolnosť voči korózii jej zabezpečila vysokú obľúbenosť, ku klenotom z nej vyrobených sa väčšinou pridávajú aj drahé kamene, napríklad brilianty.

Zlaté šperky obsahujú Punc. Ten si môžete všimnúť či už na prsteňoch alebo iných klenotoch. Je to značka, ktorou sa podávajú informácie o šperku. Napríklad druh kovu, jeho rýdzosť alebo množstvo. Je veľmi dôležitý a všímajú si ho nielen šperkári ale aj pracovníci klenotníctiev, zlatníctiev a záložní. Ak chcete založiť určitý druh šperku, táto značka vám dopomôže k jeho vyššej hodnote.

Na Puncovom úrade sa všetky tieto klenoty označujú, skúšajú a zisťuje sa ich pravosť. Ak si nie ste istí hodnotou vášho šperku, pracovníci tohto úradu vám v tom pomôžu a poradia.

Medzi drahé kovy patrí aj Rhodium, ktorý sa vyznačuje bielou farbou.

Rytinou rozumieme techniku, pomocou ktorej sa vyrýva požadovaný vzor do šperku. Mnohí ju využívajú, aby svoje klenoty urobili ešte viac zaujímavejšími.

Hmotnosť alebo obsah kovu v danom šperku alebo inom predmete vyjadruje Rýdzosť.

Smalt sa využíva aj v klenotníctve. Látka charakterizujúca množstvo farieb avšak s krehkým povrchom. Vyrábajú sa z neho šperky, ktoré môžete dostať v umeleckých obchodoch a trhoch s remeslami.

Striebro pozná každý, ale predsa je lepšie si niečo o ňom povedať. Nevýhoda strieborných šperkov je fakt, že striebro černie, teda oxiduje napríklad v zaprášenom ovzduší.

Medzi známych, slávnych šperkárov patrí aj Swarovski, ktorý začal so svojou výrobou pred mnohými rokmi a v rozvíjaní jeho slávneho mena pokračovali a pokračujú jeho potomkovia. Pod touto značkou sa vyrábajú nielen svetovo uznávané šperky, ale aj brúsený kryštál. Nádherným šperkom s krištáľmi Swarovski sme sa bližšie venovali v článku Šperky s krištáľmi Swarovski – Crystallized.

Odborníci, ktorí sa venujú šperkárskemu remeslu, tvoria, navrhujú a predávajú svoje klenoty sa volajú šperkári.

Šperkárske výrobky predstavujú všetky druhy klenotov a produktov, ktorými sa zaoberajú šperkári. Ide o prstene, retiazky, náušnice, náramky, náhrdelníky či prívesky, ktoré sú súčasťou nášho tela a ozdobujú ho. Patria sem predmety z rozličných materiálov, teda z drahších kovov i lacnejších látok. Ak prejavujete záujem o šperky z drahých kovov, navštívte internetový obchod www.trendysperky.sk, kde sú šperky za rozumné ceny.

Maličké krabičky kde sa ukladajú všetky drobné šperky a cenné poklady sa nazývajú šperkovnice. Sú vyrobené z rozličných materiálov a často sú delené na rozličné menšie oddelenia, aby sa nemiešali drahšie kovy s lacnejšími a podobne. Takisto sú výborným pomocníkom pri ochrane klenotov pred poškriabaním alebo iným poškodením a tiež pred ich stratou.

Titan je ďalší obľúbený kov, ktorý nespôsobuje alergické reakcie. Vďaka tomu je vďačne využiteľný nielen v šperkárstve, ale aj v zdravotníctve. Má bielu farbu a je typický svojou tvrdosťou.

Aj z Wolfrámu sa vyrábajú šperky. Ide o ťažký kov striebornej až bielej farby.

Zirkón je známy široko ďaleko. Kto by ho však predsa nepoznal, ide o minerál, väčšinou žltej alebo čírej farby, ktorý je slávny pre svoj vysoký lom svetla. Vďaka tomu sa používa v šperkárskom umení, najmä ako decentný kamienok skrášľujúci precízne vyrobený klenot.

Vyhľadávané, obdivované, uznávané. Také je zlato. Môže byť žlté alebo biele. Jeho obsah v zliatinách sa udáva v karátoch. Výhody a nevýhody kráľa kovov sme rozobrali v sekcii zlaté šperky.

Žlté zlato je zmesou rýdzeho zlata s meďou alebo zinkom.

Tento obsah bol zaradený v Články a označkovaný ako , , , , , , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *