Starostlivosť o šperky

Tak ako všetky predmety, aj šperky si vyžadujú svoju pozornosť a patričnú starostlivosť. Ako by to vyzeralo, ak by sa na upravenej krásnej dáme vynímal klenot, ktorý už dávno stratil svoj lesk alebo časom podľahlo sčerneniu. Každý jeden kúsok vyrobený pre zvýraznenie ženskej krásy treba dobre chrániť a dávať pozor, aby sa zbytočne nepoškodil. Inak stráca na svojom pôvabe a atraktivite. Preto je dobré pamätať na to, že šperky nie sú vhodným doplnkom pri prácach v záhrade alebo iných manuálnych činnostiach, ktoré by ich mohli poškodiť.

Ku každej látke, z ktorej je vyrobený šperkársky výrobok treba pristupovať individuálne. Iným spôsobom je potrebné ošetrovať zlato a iným striebro. Dnes je už na trhu množstvo špeciálnych čistiacich výrobkov, ktoré uľahčujú ich udržiavanie a pritom nespôsobujú žiadne poškodenia kovu. Okrem nich však môžeme využiť aj úplne jednoduché postupy, ktoré majú rovnaký výsledok a sú okrem toho lacnejšie.

Zlaté šperky sa veľmi pekne vyčistia a získajú opätovný jas ak sa ponoria na pol hodiny do mydlovej vody. Následne ich stačí vybrať, poutierať špeciálnou jemnou handričkou a budú pôsobiť opäť ako nové. Podobne sa čistí aj striebro, ale veľmi dobrým pomocníkom je v tomto prípade pôsobenie sódy bikarbóny. Potom ho už len opláchnite pod studenou tečúcou vodou a môžete šperk naďalej používať.

Najjednoduchšie vrátite opätovný lesk chirurgickej oceli, ktorú iba dobre prepláchnite v čistej vode, prípadne použite naozaj len trochu mydla. Dávajte pozor, aby sa šperky nedostali do kontaktu s chemikáliami. Ak sa ich rozhodnete čistiť špeciálnymi prostriedkami, vždy používajte iba tie, ktoré sú na to určené. Na špeciálnu starostlivosť sú takisto vhodné rôzne handričky, ktoré sú vyrobené tak, aby dodávali klenotu jeho opätovný lesk. Nájdete ich v zlatníctvach a všetkých obchodoch so šperkami. V dnešnej dobe môžete takisto využiť ultrazvukové čističe, ktoré sú k dispozícii taktiež v mnohých klenotníctvach.

Osobitnú pozornosť by ste mali venovať kamienkom a ďalším doplnkom, ktoré sa na šperku nachádzajú. Leštite ich opatrne, aby sa nepoškodili, stačí jemnou utierkou. Nie je potrebné používať špeciálne roztoky a prostriedky. Ak však nie ste spokojná, nechajte si takýto šperk vyčistiť odborne v zlatníctve.

Väčšiu životnosť a použiteľnosť dodáte všetkým klenotom, keď ich nebudete vystavovať tvrdým nátlakom, ale budete s nimi zaobchádzať jemne. Pred spaním ich zložte dolu, aby ste sa cítili pohodlnejšie a šperky zbytočne nevystavovali neprimeraným tlakom pri spánku. Ukladajte ich do šperkovnice. Tá vám zaistí ich ochranu pred prachom, ale taktiež pred ich poškodením alebo strate. Vždy budete vedieť, kde ich máte hľadať a uložené na tom istom mieste budú pripravené na ďalšiu výnimočnú udalosť, v ktorých budete vyzerať dokonale. Pretože šperky, najmä tie, ktoré sú vhodnou starostlivosťou uchránené sú svojou krásou výnimočné aj po mnohých rokoch.

Tento obsah bol zaradený v Články a označkovaný ako , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *