Zlaté šperky

Zlato. Ako vďačne je toto slovo skloňované ľuďmi. Je predstavou bohatstva, krásy, luxusu či exkluzivity. Žltý kov, ktorý je vyhľadávaný nielen na účely výroby šperkov sa neustále teší svojej obľube a popularite. Každý by ho chcel vlastniť, každý by chcel mať doma aspoň kúsok bohatstva. Najkrajšie je však ako súčasť klenotu, kedy pôsobí nielen výnimočne, ale aj unikátne. Zlaté šperky sú azda najviac vyhľadávaným tovarom všetkých klenotníkov, zlatníkov a pracovníkov záložní. Zlato má veľkú hodnotu, a preto sú jeho produkty zastúpené vo vyššej cenovej kategórii.

Náušnice, náramky, prstene, retiazky a množstvo iných predmetov sa tešia z prítomnosti zlata, ktorým disponujú. Nie iba ono je však zastúpené v konečnom šperkárskom výrobku. Kvôli nedokonalej tvrdosti kovu je potrebné primiešavať aj ďalšie materiály, aby bol konečný klenot výsledkom kvalitnej práce. Väčšinou ide o zliatiny typu striebro, nikel, paládium alebo meď. Veľkej obľube sa práve v poslednom období tešia šperky z bieleho zlata, ktoré je zmesou žltého zlata, už spomínaného nikla a paládia.

Na vyjadrenie jeho obsahu v klenotníckych produktoch sa používajú karáty. Práve prostredníctvom ich počtu sa môžete dozvedieť, koľko zlata obsahuje daný šperk a tým aj jeho hodnotu. Čím je ho vo výrobku viac, tým priamo úmerne stúpa aj jeho cena. Tá je u zlatých šperkov rôzna, pretože vo veľkej miere závisí aj od prítomnosti ostatných drahých kameňov, ktoré obsahujú. A práve tieto produkty zahŕňajú aj iné ozdobné kamienky, z iných často drahších materiálov.

Jeho výhodou je jeho tepelná a elektrická vodivosť a chemická odolnosť. Nie všade sa však vyskytuje vo veľkom množstve. Vzácna je jeho prítomnosť v zemskej kôre alebo v slanej morskej vode. Existuje niekoľko známych svetových nálezísk, ktoré boli dlhodobo zdrojom zlata a tým aj bohatstva. Takými sa môže pochváliť napríklad Afrika, Austrália či Kanada. Dnes je proces získavania tohto vzácneho materiálu podstatne zložitejší a dlhodobejší. V dôsledku toho dochádza k častým haváriám pri jeho ťažbe, čo predstavuje často katastrofálne následky na životné prostredie.

Napriek tomu je jeho získavanie naďalej obľúbené, pretože predstavuje zdroj bohatstva, ziskov a obchodu. Nie je však zastúpené iba vo sfére klenotníckeho biznisu, aj keď tu je jeho prítomnosť obrovská. Zlato je prítomné dnes už takmer všade. Je súčasťou akejkoľvek časti nášho života. Vyskytuje sa v stavebníctve, zdravotníctve, elektrotechnickom či inom priemysle. Napriek tomu sa však najväčšej estetickej obľube teší v podobe skrášľovacích predmetov využívaných najmä ženami.

Zlaté šperky vždy boli, sú a budú obľúbené pre svoj pôvab, jedinečnosť a honosnosť, ktoré vyjadrujú. Preto i naďalej ostávajú predmetom záujmu obchodníkov, ako aj ostatných zainteresovaných.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *