Šperky z chirurgickej ocele

Na dnešnom trhu nájdeme šperky vyrobené z rozličných látok. Okrem tých najznámejších ako sú zlato a striebro sú veľmi populárne aj klenoty z chirurgickej ocele. Využívajú sa napríklad pri nastreľovaní náušníc alebo zavádzaní prvých piercingov. Ide o nehrdzavejúcu oceľ, ktorá sa využíva v chirurgii. Jej výhody sú natoľko zaujímavé, že sa tento kov dostal až na pulty výkladných skríň mnohých klenotníctiev a zlatníctiev. Jednoduché čistenie, odolnosť voči poškrabaniu a hrdzaveniu, no najmä eliminovanie alergických účinkov spôsobili oceli popredné miesto v obľúbenosti šperkárskych materiálov.

Podobne ako výrobky zo striebra, aj chirurgická oceľ je zmesou niekoľkých prvkov. Aby boli jej vlastnosti lepšie a konečný produkt kvalitnejší, pridáva sa do nej nikel, chróm a molybdén. Takto sa v konečnej forme spracováva a vytvára jedinečný výsledok v podobe rozličných šperkov. Najprv boli výrobky z chirurgickej ocele známe iba v podobe piercingov a spomínaných nastreľovacích náušníc. Dnes sa z nej vyrába veľké množstvo ostatných druhov klenotov a ich dopyt každým dňom narastá. Nepredstavujú a nikdy predstavovať nebudú takú popularitu ako strieborné či zlaté výrobky, napriek tomu je o nich stále väčší a väčší záujem.

A prečo vlastne chirurgická oceľ eliminuje riziko alergických reakcií?
Podráždenosť, zápaly a hnisanie spôsobuje nikel, ktorý sa nachádza ako prímes aj u strieborných šperkov. V chirurgickej oceli je jej prítomnosť však natoľko prijateľná, že vo väčšine prípadov nespôsobuje alergiu a jej sprievodné prejavy. Takisto je v nej nikel lepšie viazaný, čím sa docieli, že len jeho veľmi malé množstvo sa dostáva na povrch a zároveň tak aj do kontaktu s ľudskou pokožkou. Práve toto je hlavný dôvod, prečo je tak zákazníkmi obľúbená a vyhľadávaná.

Napriek všetkým výhodám, ktoré oceľové šperky prinášajú, treba byť opatrný pri nosení takýchto šperkov.

Pre veľmi citlivé osoby môže predstavovať niekedy problémy. Stačí ich vyskúšať nosiť niekoľko dní a ak sa neprejavia žiadne negatívne príznaky, máte vyhraté. Môžete sa tak skrášliť za menej peňazí a vybrať si tak akýkoľvek produkt, ktorý je v tomto kove na trhu dostupný. Ich ponuka je pritom veľmi bohatá a konkuruje dokonca drahším materiálom. Dnes si teda môžete zakúpiť nielen náušnice či piercingy z chirurgickej ocele, ale tešiť sa môžete aj z pekných retiazok, náramkov, prsteňov či príveskov.

Chirurgická oceľ predstavuje svojimi vlastnosťami nové možnosti nielen v šperkárstve. Je len na nás, či sa im otvoríme a plne ich využijeme alebo ostaneme verní tradičným kovom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *