Puncovanie drahých kovov

Drahé vzácne kovy sú žiadané šperkármi väčšinou pre biznis, ale aj zákazníkmi, ktorí ich chcú pre potešenie. Keďže aj v tejto oblasti sa nájde množstvo podvodníkov, ktorí sa chcú dostať k veľkým peniazom za falošné produkty, musia byť tie skutočné chránené. Zároveň sa tak bráni oklamaniu poctivých predajcov, ale aj samotných klientov. Na to, aby boli všetky vzácne klenoty, vyrobené z pravých drahých kovov, odlíšené od tých nepravých, sú špeciálne označované tzv. puncovými značkami. Sú to malé obrázky, ktorými sa označuje príslušný kov. Po jeho preskúšaní a zistení pravosti sú vyrazené Puncovým úradom na samotný výrobok. Tieto malé značky podávajú množstvo informácií o klenote. Podľa nich sa môžeme dozvedieť napríklad o aký druh kovu ide, jeho rýdzosť, množstvo či čas výroby samotného šperku.

Nad všetkým dohliada Puncový úrad, ktorý sa stará nielen o vhodné označovanie produktov vyrobených z drahých kovov, ale aj o ich preskúšanie a zisťovanie ich pravosti. Ak si teda nie ste istí či je váš obľúbený šperk pravý, prípadne na ňom nedokážete nájsť žiadnu značku, poradia vám práve tam. Existuje niekoľko rôznych obrázkov, ktoré sa využívajú a každý z nich má presne vymedzené kritériá používania. Puncový úrad vydáva k tejto tematike aj rôzne publikácie, kde sú zobrazené presné a platné puncové značky a ich využitie v praxi. K činnosti úradu patrí aj zlievanie zlomkov kovu do jedného zliatku, ktorý môžete následne predať. Stanovené je však minimálne množstvo týchto zlomkov zvlášť pre zlato a zvlášť pre striebro, ktoré si môžete overiť na stránke www.puncovyurad.sk.

Označovanie pravosti výrobkov však nie je novodobá záležitosť. Šperky tak boli chránené už v minulosti a používali sa na to takisto puncové značky, ktoré sa však odlišovali od tých dnešných. Všetky sa však zachovali, aspoň vo fotografickej podobe a môžete ich nájsť v špeciálnych obrázkových publikáciách.

Každý štát má svoje vlastné puncové obrázky, na území Slovenska sú platné aj niektoré značky iných štátov EU. To znamená, že nie sú jednotné pre všetky krajiny na svete. Každá ž nich má pritom svoje vlastné pravidlá a zákony, ktoré je potrebné dodržiavať. Niekde sa totiž musia povinne registrovať so svojimi výrobkami všetci predajcovia šperkov na Puncovom úrade, na iných miestach majú túto povinnosť aj samotní výrobcovia.

Označenie všetkých šperkov je preto veľmi dôležité, aby ste neboli podvedení a nezakúpili ste si výrobok propagovaný ako drahý kov, pritom jeho reálna hodnota bude podstatne nižšia. Vždy preto sledujte puncové značky vyrazené na predmetoch, o ktoré máte záujem a dôkladne sa pýtajte na všetky detaily, ktoré by mohli byť dôležité. Ak si nie ste istí, poproste o radu odborníkov z Puncového úradu. Vyhnete sa tak zbytočným sklamaniam z prípadného podvodu.

Foto: Logo Puncového úradu SR

Tento obsah bol zaradený v Články a označkovaný ako , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *