História zásnubného prsteňa

Už v dávnej histórii ľudia radi používali symboly k tomu, aby vyjadrili svoj postoj a názor k rôznym veciam. O to viac, ak išlo o vyjadrenie vzťahu k niekomu blízkemu. Najrozšírenejším a najznámejším symbolom vzťahu k druhej osobe je bezpochyby prsteňzlaty_prsten_che. Prsteň bol a je považovaný za symbol lásky medzi dvoma ľuďmi.

Odhliadnuc od rôznych kultúrnych odlišností, náboženstiev či módnych výstrelkov je tradícia dávania a nosenia zásnubného prsteňa stále aktuálna.

Zásnubný prsteň má dlhú históriu. Prvé písomné zmienky o prsteni, ktorým sa uzatváralo manželstvo, a teda akéhosi predchodcu zásnubného prsteňa, siahajú až do starovekého Egypta. V starovekom Egypte nebola inštitúcia manželstva len formalitou, rodina bola pre Egypťanov veľmi dôležitá. Egypťania verili, že zásnubný prsteň musí byť nosený na štvrtom prste ľavej ruky – tadiaľ podľa nich viedla „žila lásky“. Egypťania najskôr pri výrobe prsteňov používali prírodné materiály ako kožu, kosti, slonovinu a konope. Až neskôr začali pri ich výrobe používať drahé kovy.

Tradíciu zásnubných prsteňov neskôr prevzali aj starovekí Gréci. Tí používali pri ich výrobe hlavne železo. Tí bohatší si však mohli dovoliť aj prstene z medi, striebra či zlata.

Pre Rimanov mal zásnubný prsteň trochu inú symboliku ako pre Egypťanov a Grékov. Na rozdiel od symbolu lásky to bol pre nich symbol vlastníctva. Na ich výrobu používali železo, čo bol symbol sily a trvalosti.

Na Strednom východe bol zásnubný prsteň zároveň aj snubným prsteňom a bol symbolom pokory, skromnosti a trpezlivosti. V staroveku mal prsteň podobu zlatého krúžku, ktorý ženy museli nosiť. Keď sa ich muž vrátil z dlhej cesty, prvú vec, čo skontroloval, bola či má prsteň stále na prste. Ak bol prsteň na svojom mieste, znamenalo to, že žena bola a je svojmu mužovi lojálna.

V Benátkach v období stredoveku sa veľmi rýchlo rozšírila tradícia snubných prsteňov s diamantom, avšak keďže diamanty boli veľmi vzácne a drahé mohli si ich dovoliť len tí najbohatší. Napriek tomu však tradícia diamantových snubných prsteňov pretrvala až do 19. storočia. V tomto období objavili veľké ložiská diamantov v Južnej Amerike, čím diamanty zlacneli a stali sa dostupnejšie pre  menej majetných ľudí. Aj pre to sa ich popularita ešte viac rozšírila.zlaty

Aj dnes sú zásnubné prstene s diamantmi veľmi obľúbené, vďaka kráse a lesku tohto výnimočného kameňa, ktorý symbolizuje silu, večnosť, stálosť a lásku. Preto sa hovorí, že diamanty sú večné, tak ako spojenie a láska dvoch ľudí, ktoré zásnubný prsteň symbolizuje.

Viacej zaujímavých informácii o prsteňoch možete nájsť na webe www.prstene.sk

 

Tento obsah bol zaradený v Články a označkovaný ako , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *