Vedeli ste, že…?

Zaujímavé fakty zo sveta šperkov, ich nositeľov a informácie, ktoré vás svojou krásou pohltia. Rýdze fakty, s ktorými budete znova o niečo múdrejší.

  • Najdrahšími „šperkami“ na svete sú exkluzívne bikiny vyrobené Susan Rosen so Steinmetz diamantami. Neuveriteľných 150 karátov diamantov a ich hodnota cez 30 miliónov dolárov radia tieto bikiny medzi luxus, ktorý sa dokonca môže prakticky nosiť.
  • Unikátny kúsok – prsteň Chopard s modrým diamantom – je známy svojím obrovským modrým diamantom vsadeným do prsteňa z 18-karátového bieleho zlata. Ak sa rozprávame o prsteňoch, Chopard je najdrahší klenot svojho druhu. Suma 17 miliónov dolárov hovorí za všetko.
  • Tím vynikajúcich archeológov našiel v Maroku (v jaskyni Grotte des Pigeons v Taforalte) najstaršie šperky. Zrejme išlo o praveké ozdoby, nakoľko drobné mušle boli pokryté červenou hlinou. Mušle majú v sebe dierky, ktoré slúžili na navliekanie. Podľa všetkých údajov sa usudzuje, že išlo o náhrdelníky, prípadne náramky. Aj fakt, že boli sfarbené, nasvedčuje tomu, že ide o najstaršie šperky, ktorých vek je cca 82 000 rokov.

Za kráľa kovov sa považuje zlato. Ľudia po ňom túžili po celé stáročia. Kvôli zlatu bolo vyvolaných niekoľko desiatok konfliktov – od obchodných až po koloniálne vojny. Už v pohrebiskách z doby kamenej sa našli zlaté spony. Egyptský faraóni, Mayovia a ďalšie národy a kráľovské rodiny ho uctievali a dávali do daru pri tých najslávnostnejších príležitostiach.

Tento obsah bol zaradený v Články a označkovaný ako , , , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *