Šperky značky Cartier: Klenotník kráľov, kráľ klenotníkov!

Luxus, elegancia, dokonalé spracovanie a kvalita použitých materiálov. To sú prívlastky, ktoré dokonale vystihujú to o čo sa Louis-François Cartier snažil a to čím značka Cartier až do súčasnosti je.

Rok 1847, Paríž. Louis-François Cartier prevzal klenotnícku dielňu po svojom majstrovi a spolu so svojimi bratmi, Pierrom a Jacquesom, sa zaslúžil o úspech a slávu rodinnej firmy. Už o dvanásť rokov neskôr bolo v Paríži deväť butikov ponúkajúcich túto luxusnú značku, ktorá sa tešila veľkému úspechu doma i v zahraničí. Filozofiou značky bolo vytvárať šperky ktoré budú malými umeleckými dielami a nikdy nevýdu z módy. Práve takouto bola kolekcia šperkov, takzvaný Beštiár, obsahujúca šperky v podobe drakov, chimér, vtákov či krokodílov. Symbolom Beštiára ako aj celej firmy sa stal práve kúsok z tejto kolekcie a to brošňa v tvare pantera ktorá bola vyrobená pre Wallis Simpson v roku 1940. 36 rokov predtým, v roku 1904, uzreli svetlo sveta takzvané Santosky – prvé pánske náramkové hodinky ktoré boli skutočne spoľahlivé, navrhnuté na podnet pilota Alberta Santos-Dumonta. Ten sa totižto sťažoval na nepraktickosť a nespoľahlivosť vreckových hodiniek počas letu. Cartier teda navrhol ploché náramkové hodinky s charakteristickým štvorcovým ciferníkom ktoré sa následne tešili obrovskej obľube.

Lesk a sláva firmy sa dostala ďaleko za hranice Francúzska, až do Indie k samotnému maharadžovi z Patialy, pre ktorého firma Cartier navrhla a vyrobila obradný náhrdelník, pozostávajúci z piatich diamantových a platinových reťazí s kaskádou uprostred. Kaskáda obsahuje štyri rôzne diamanty od 18 do 73 karátov a piaty, ktorý má úctyhodných 234,69 karátov.

Spoločnosť Cartier počas celej svojej histórie vytvárala šperky pre pre príslušníkov kráľovských rodín ako aj pre celebrity. Známa je veta, ktorou vítal Cartiera princ z Walesu: „Joaillier des Rois, Roi des Joailliers“ – klenotník kráľov, kráľ klenotníkov. Anglický kráľ Eduard VII. dokonca udelil firme Cartier výsadu dodávateľov anglického kráľovského dvora. Avšak Anglický kráľovský dvor nebol jediný a tak Cartier získal rovnaké výsady aj na kráľovských dvoroch Španielska, Portugalska, Ruska, Thajska, Grécka a mnohých iných.

V súčasnosti má Cartier viac ako dvesto predajných miest vo vyše stodvadsiatich krajinách sveta. Venuje sa nielen výrobe šperkov, ale aj výrobe širokej škály doplnkov ako sú hodinky, šatky, okuliare či zapaľovače. Tohtoročná Cartierova kolekcia Sortilege de Cartier zostáva verná tradíciám a používa výhradne luxusné materiály, precízne vypracované do najmenších detailov. Pozostáva z viac než šesťdesiatich luxusných kúskov, vyzdvihujúcich ženskosť a krásu drahých kameňov.

Foto: Logo Cartier, Wikipedia.org

Tento obsah bol zaradený v Články a označkovaný ako , , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *