Šperky z ostatných materiálov

Drahé kovy, z ktorých sú šperky vyrábané predstavujú najväčšiu popularitu zo všetkých používaných materiálov. Okrem nich sú dnes na trhu dostupné aj iné látky, ktoré sa využívajú na tvorbu šperkárskych výrobkov. Aj tie však robia klenoty zaujímavé zároveň netradičné, ale zákazníkmi vyhľadávané a obľúbené. Dopyt po nich je najmä u menej náročnejších klientov, väčšinou individualistov, ktorí si nepotrpia na klasiku, ale radi sa otvárajú novým možnostiam. Tie určite prinášajú aj nové, menej známe látky a materiály, z ktorých šikovní dizajnéri dokážu vykúzliť hotové šperkárske zázraky.

Jedným z nich je napríklad jantár. Vyskytuje sa v rôznych farbách napríklad v žltej, červenej alebo zelenej. Jeho prítomnosť je známa v oblasti pobaltských krajín, ale taktiež v Južnej Amerike. Farebnosť a obľúbenosť materiálu spôsobila, že mnohí po ňom siahajú a vyrábajú výrobky, ktoré sú hodné konkurovať ostatným umeleckým dielam.

Klenoty vyrobené zo skla? Prečo nie. Najmä to muránske má vo svete veľmi veľkú obľubu a teší sa zo svojho úspechu. Výrobcovia sa pretekajú v jedinečných a originálnych technikách, ktoré v konečnom výsledku lákajú verejnosť k ich kúpe. Farebnosť a originalita. To je základ, čo zapôsobí na všetkých. A práve skĺbením týchto dvoch zložiek vzniká moderný produkt, ktorý si získava pozornosť ľudí.

Smalt je ďalšia látka, ktorá je využiteľná aj pri tvorbe šperkov. Takisto je známy množstvom farieb, jeho nevýhodou je však krehký povrch. Preto je potrebná vyššia pozornosť a ochrana pri nosení klenotov vyrobených z neho. Nedostanete ich však v bežných klenotníctvach. Ak túžite po originálne spracovaných produktoch zo smaltu, navštívte špecializované obchody s umeleckými predmetmi alebo sa pokúste dostať na známe trhy remesiel, ktorých je počas roka, no najmä v letnom období viac ako dosť po celom území krajiny.

Fantázii sa medze nekladú a to isté platí aj pri výrobe šperkov z plastu. Dnes sa už môže využiť akýkoľvek materiál a plast je jedným z najzaujímavejších. Pritom úspech plastových náhrdelníkov, náramkov či náušníc je natoľko veľký, že si dokázal získať svoj okruh fanúšikov. A pozitívnym faktom je, že je to materiál recyklovateľný, takže sa dá využiť niekoľkonásobne. Málokto by si však pomyslel, že takéto šperky majú svoj zdroj napríklad v obyčajných PET fľašiach. A keďže aj tie sa vyskytujú v rozličných farebných prevedeniach, ich využitie je o to väčšie.

V dnešnej dobe sa dá upraviť už takmer každá látka. Ak sa spracováva do formy využiteľnej, je to len veľké plus nie len pre samotné životné prostredie, ale aj pre nás ľudí. Klenoty totiž vždy boli predmetom záujmu nielen žien a je úplne jedno, či sa pri nich využili drahšie či lacnejšie výrobné pomôcky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *