Platinové šperky

Šperky tvoria neoddeliteľnú súčasť života takmer každej ženy. Chce byť krásna, elegantná, výnimočná. Ich tvorcovia to veľmi dobre vedia, preto neustále prichádzajú na trh s niečím novým. Dizajnéri sa predbiehajú v ich originalite a exkluzivite, len aby uspokojili aj tých najnáročnejších zákazníkov. Obchod a trh predsa nesmie zaostávať, vždy treba vymýšľať a aplikovať nové prvky, aby bol klient spokojný.

Klenotom však nedodáva svoju jedinečnosť a originalitu iba nádherná a precízna práca jeho tvorcu. Aj keď práve táto predstavuje veľkú časť konečného úspechu, svoju úlohu však zohráva aj samotná látka vyrobeného produktu. Existuje veľké množstvo materiálov, z ktorých sa dajú vyrábať šperky. Klenotníci by o tom vedeli hovoriť najlepšie.

K drahým a významným kovom sa radí aj platina, ktorá si svoju popularitu získavala postupne po celom svete už od 19. storočia. Napriek tomu ju poznali už v starovekom Egypte, kde bola ľuďmi veľmi uznávaná.

Jej cena je vysoká, preto sa používa iba na výrobu drahých šperkov. Spracovať platinu do výslednej šperkárskej podoby nie je až také jednoduché, v porovnaní so zlatom či striebrom je práca s týmto kovom podstatne zložitejšia. Preto nie všetci odborníci dokážu vyrábať produkty z platiny, čo takisto odpovedá výslednej cene vyrobeného klenotu.

Výhodou je jej odolnosť voči hrdzaveniu či blednutiu. Šperkári ju radi používajú pri vytváraní rozličných zaujímavých detailov, ktoré dodávajú klenotu ešte väčšiu krásu a pôvab. Najčastejšie je jej spojenie so vzácnymi kameňmi ako napríklad briliantmi. Je tak vďačným materiálom pri výrobe zásnubných prsteňov, obrúčok či ďalších iných výrobkov, ktoré často predstavujú pamiatku na celý život. Uznávaná je na celom svete. V Amerike či Európe. Majiteľmi platinových šperkov sú známe svetové celebrity, ale aj ostatní, menej slávni, ale bohatí ľudia. Táto široko – ďaleko známa látka oceľovosivej farby nespôsobuje alergie, preto je vhodná aj pre tých najcitlivejších ľudí.

Platina sa využíva aj v iných odvetviach a je nimi dokonca vyhľadávaná. Používa sa v medicíne, automobilovom či inom priemysle, ale dopyt po nej neustále narastá aj v iných oblastiach. Je preferovaná známymi dizajnérmi, ktorí z nej dokážu vyrobiť skutočne exkluzívne kusy šperkov.

Ložiská platiny sa nachádzajú v rôznych častiach sveta. V Európe je najznámejším miestom jej ťažby Ural, okrem toho sú známe náleziská aj v Amerike, Afrike či Austrálii. Každé miesto je dokonale využité, každá krajina si chráni tie svoje lokality tohto vzácneho kovu. Všetci totiž vedia, že platina je výnimočná, zdrojom krásy, elegantnosti no najmä bohatstva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *