Najznámejší šperkári sveta

Jednotlivé klenoty pekne usporiadané vo výkladných skriniach majú svojich tvorcov, návrhárov, designérov. Často sa medzi nimi objavujú slávne zvučné mená, ktoré posunuli atraktivitu šperkárskeho priemyslu ďaleko dopredu. Dnes navrhujú a tvoria klenoty mnohí šikovní a talentovaní ľudia, no výnimoční z nich sú len niektorí. Z tých, ktorých mená sú známe po celom svete už niekoľko desiatok rokov si zachovali svoje unikátne postavenie len pár z nich a dodnes sa ich diela tešia veľkej obľube a popularite.

Keď sa začnú písať dejiny

Kto by nepoznal slávne a zvučné meno Swarovski? Jeho šperky sú známe široko ďaleko vo svete a pýšia sa nimi mnohé celebrity i ostatní, ktorí si potrpia na krásu a jedinečnosť obsiahnutú v týchto dielach. Viete však kto stojí za touto exkluzívnou značkou?

Zakladateľom spoločnosti D. Swarovski & Co, bol Daniel Swarovski, ktorý pochádzal z malej obce blízko českého mestečka Jablonec nad Nisou. Na konci 19. storočia sa vo Viedni zúčastnil technickej výstavy, kde nadobudol množstvo nových poznatkov. Tieto v kombinácii s jeho šikovnosťou využil pre vytvorenie elektricky poháňaného stroja na brúsenie šperkov.

Ani nedostatok peňazí ho neodradilo v pokračovaní plniť si svoj podnikateľský sen. V spojení so svojím francúzskym zákazníkom založil firmu, ktorú ale kvôli začínajúcej konkurencii a technickým podmienkam presťahoval do Tirolska. Tu našiel úspech v podobe veľkého dopytu po svojich výrobkoch a to nielen miestnymi, ale aj zahraničnými klientmi.

Postupne priberal nových pracovníkov, spoločnosť sa rozrastala, počet výrobkov ako aj ich kvalita sa zvyšovala. Dnes patrí jeho meno a zároveň značka k jedným z najuznávanejších vo svete šperkárskeho priemyslu.

Ďalším úspešným podnikateľom bol Charles Lewis Tiffany, ktorý založil podnik Tiffany & Co v New Yorku. Mal veľké a odborné znalosti z oblasti šperkárstva. Už ako 15 ročný pomáhal svojmu otcovi v obchode s rozličným tovarom. Neskôr si spolu so spolužiakom vytvorili obchod s darčekovým tovarom v New Yorku, ktorý zriadil za pomoci požičaných peňazí od svojho otca.

V roku 1841 svoju ponuku tovaru rozšíril o porcelán a pokúšal sa začať taktiež s výrobou vlastných šperkov. Nečakaný úspech viedol k otvoreniu nových pobočiek v Paríži a Londýne. Nasledovali ďalšie a ďalšie úspechy a s tým aj veľké zisky, ktoré spoločnosť postupom času nadobúdala. Zomrel vo veku 90tich rokov a po jeho smrti sa spoločnosť ešte viac rozrástla. Postupom času sa stala veľmi uznávanou a jej šperky predstavujú dodnes významné postavenie vo svete klenotníctva.

Dynastia Bulgariovcov patrí k ďalším členom luxusného šperkárskeho biznisu. Na jej čele stál sám Sotirios Voulgaris, ktorý sa v roku 1877 rozhodol presťahovať do Talianska. Práve tu si otvoril svoj prvý obchod a zmenil meno na Bulgari. Úspech a sláva nenechali na neho dlho čakať a jeho šperky boli postupne známe vo Švajčiarsku, Amerike či Francúzsku.

Po 2. svetovej vojne sa značka Bvlgari stala ešte významnejšou a jej výrobky prezentovali originalitu v podobe spojenia drahých kovov a porcelánu či keramiky. Jeho potomkovia spoločnosť rozšírili natoľko, že dnes sa pod touto značkou podniká nielen v oblasti šperkárstva, ale tiež parfémov, módnych doplnkov a hotelových sietí.

K zvučným menám patrí aj Louis-Francois Cartier. Francúz, ktorý sa do histórie šperkárstva zapísal nielen vkusnými klenotami, ale najmä výrobou hodiniek. Pracoval pre princov, kráľov a mnohé známe osobnosti. Jeho produkty mali úspech na anglickom kráľovskom dvore, ale tiež v Belgicku, Portugalsku, Španielsku či Egypte.

Celý úspech značky Cartier sa začal už začiatkom 20. storočia, kedy vytvoril prvé pásnke náramkové hodinky Santos. Najprv mal iba jednu pobočku so sídlom v Paríži, úspech a dopyt po jeho výrobkoch ho donútili rozšíriť svoj podnikateľský trh nasmerovaný do Londýna, New Yorku a Petrohradu. Dnes je značka preslávená všade na svete a je symbolom luxusu a bohatstva.

Celebrity i menej známe osobnosti svetového showbiznisu ju prezentujú tým, že nosia tieto klenoty originálne vyrobené v tejto veľkej spoločnosti. Sú exkluzívne a drahé. Preto si ich nemôže dovoliť bežný smrteľník. Sú vyrábané pre bohatý svet a bohatých ľudí podobne ako mnohé iné, ktorých značka sa preslávila na celom svete a ich uznávaním mnohými poprednými osobnosťami sa dostala na výslnie.

Tak ako títo, podobne aj iní išli v týchto šľapajach, nie ale každému bolo dopriate toľké šťastie. Úspech a výnimočnosť je zásluhou usilovnej práce, ale aj životného šťastia. Niekto ho má viac, niekto menej. V každom prípade vykričaná značka nezaručuje vždy všetko. Aj menej známe šperky môžu dosahovať rovnakú kvalitu ako tie renomované. Všetko je vecou pohľadu.

Najznámejší šperkári sveta si išli za svojím cieľom. Veľa dosiahli, no v mnohých veciach ešte viac preslávili ich meno samotní potomkovia. Nemajú strach, prekonávajú akékoľvek prekážky a zábrany. Idú ďalej. Rozširujú meno svojich predkov a tak predlžujú históriu významných tvorcov šperkárskeho priemyslu.

Foto: Wikipedia.org

Tento obsah bol zaradený v Články a označkovaný ako , , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *