Drahokamy a polodrahokamy

Klenotníci, dizajnéri, obchodníci so šperkami a všetci ostatní, ktorí sa tejto oblasti venujú, zaplavujú trh denno-denne množstvom klenotov. Pri ich výrobe sa používajú rozličné materiály, ktoré sa získavajú ťažšie i ľahšie. Od drahých, vzácnych kameňov cez lacnejšie látky až po najrozličnejšiu recyklovateľnú hmotu. To všetko sa dá spracovať a šikovní talentovaní odborníci tak využívajú tento spôsob na produkciu predmetov, o ktoré je veľký záujem. Závisí od vkusu, povahy a finančných možností, pre ktoré z výrobkov sa človek rozhodne. Napriek tomu sa všade vo svete preferuje nosenie šperkov z typických kovov ako je zlato či striebro. Presne pri týchto druhoch sa okrem spomenutého materiálu využívajú aj drahé kamene, ktoré robia klenot ešte krajším, zaujímavejším a exkluzívnejším. Ide o drahokamy a polodrahokamy, ktoré sú súčasťou mnohých šperkárskych výrobkov.

Jedným z najznámejších je diamant. Ako najtvrdší materiál sa vyskytuje vo viacerých farebných prevedeniach. Pre použitie v šperkárstve sa spracováva a brúsi. V prírode sa vyskytuje napríklad v Austrálii, Kanade či Rusku, kde sa dodnes nachádzajú jeho náleziská. Okrem šperkárstva sa využíva aj v iných odvetviach, kde je jeho použitie taktiež vysoko cenené. Je to najlepšia tepelne vodivá látka. Veľký dopyt je po prsteňoch s diamantovým kameňom, no drahokam sa pýši v celej svojej kráse aj v ďalších klenotníckych produktoch.

Ani Rubín nezaostáva na poli drahokamov a teší sa svojej popularite po celom svete. Je známy svojou červenou a ružovou farbou a je často súčasťou prsteňov a náušníc. Bol objavený v Afrike, Ázii, Austrálii, no jeho domovom sú aj iné krajiny sveta.

Zafír je obľúbeným kameňom mnohých klenotníckych diel a je známy už od staroveku. Drahokam je zmesou napríklad titanu, železa alebo chrómu, ktoré ovplyvňujú jeho výslednú farbu. Preto sa vyskytuje v zelenom, červenom alebo inom odtieni. Podobne ako iné kamene aj zafír sa spája s množstvom legiend a povier, ktoré ľuďom zaručovali liečebné či iné účinky. V šperkárstve má dôležitý význam, najmä pre svoju bohatú farebnú škálu.

Kto by nepoznal Zirkón? Má ho takmer každý prsteň. Široko známy minerál preslávený viacerými farbami ako hnedá, žltá, modrá, ale vyskytuje sa aj v bezfarebnom prevedení. Jeho vysoký lom svetla zabezpečil obľúbenosť v šperkárskom odvetví, preto má v tejto oblasti veľmi široké zastúpenie. Nachádza sa vo vyvretých ako aj v usadených horninách a využíva sa aj pri výrobe keramiky či iných produktov ostatného priemyslu.

K polodrahokamom sa radí ametyst. Väčšinou je fialovej farby, ale na slnku sa odtieň vytráca a má tendenciu blednúť. Jeho náleziská smerujú do Afriky či Brazílie, ale podobne ako iné kamene, aj ametyst má svoj domov vo viacerých krajinách sveta. Vyrábajú sa z neho šperky a množstvo iných ozdôb a klenotov. Taktiež je spájaný s mnohými legendami a jeho využitie najmä v minulosti malo pre vtedajších ľudí obrovský význam.

Brazília, Španielsko či Madagaskar. To sú domovské krajiny Citrínu, ako ďalšieho materiálu, ktorý sa využíva na výrobu šperkov. So svojou žltou farbou predstavuje vzácny drahokam hodný na skrášlenie všetkých klenotníckych výrobkov.

Aj Záhneda je polodrahokam, často využívaný v šperkárstve. Už jeho názov vypovedá, že je špecifický svojou hnedou farbou. Klenotníkmi je obľúbený podobne, ako ostatné vzácne kamene, preto ho uplatňujú pri tvorbe svojich výrobkov.

Zelenou farbou vyniká Malachit. Tento kameň známy už od staroveku mal v minulosti veľmi významné postavenie. Poznali ho v starovekom Egypte, Grécku a Ríme a tamojší obyvatelia verili v jeho zázračnú moc. Jeho využitie v umeleckej oblasti siaha až do tohto obdobia, kedy z neho vytvárali amulety či iné predmety určené na dekoračné účely. Takisto ho pre jeho výraznú farbu používali aj v maliarstve.

Naopak, modrým odtieňom vyniká polodrahokam Lapis lazuli. Taktiež sa používa v šperkárstve a má tu svoje osobitné postavenie. Náleziská tohto kameňa sú známe v oblasti Chile a Ruska.

Okrem týchto drahokamov a polodrahokamov klenotníci radi pracujú aj s Jadeitom. Nachádza sa v rôznych oblastiach Európy, Číny a Ameriky, konkrétnejšie napríklad v Španielsku, Francúzsku, Nórsku, ale svoje zastúpenie má aj na Slovensku. Podobne ako niektoré iné vzácne kamene aj Jadeit je známy viacerými farbami. Zelený, biely, modrý, fialový, každý je vďačne využiteľný. Ľahko sa s ním pracuje, preto je vhodný pre výrobu množstva predmetov. Je významný najmä v Číne, kde sa uplatňuje v tamojšej kultúre.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *