Drahé kovy verzus bižutéria: Kto z koho?

Skrášliť sa šperkami predstavuje v dnešnej dobe pre mnohé ženy úplnú samozrejmosť. Sú maximálne slobodné vo výbere, pretože súčasný trh s klenotníckymi výrobkami ponúka z každej strany niečo nové, dokonca sa objavujú stále nové a nové materiály, z ktorých sú vyrobené. Najviac si však dámy vyberajú spomedzi drahých kovov a bižutérie. Nie je vždy pritom dôležité koľko sú ochotné investovať do takýchto vecí, pretože aj tie solventnejšie vďačne siahnu po lacnejších produktoch. Dôležitú úlohu tu teda zohráva vkus a povaha zákazníčky.

Bižutéria nie je na poli skrášľovania vôbec žiadnou novinkou. Práve naopak. Patrí k najstarším formám šperkárskeho umenia a jej vysoká obľúbenosť sa potvrdzuje do dnešných dní. Kto by nepoznal koráliky, rôzne guličky a iné predmety z lacnejších materiálov použité pre výrobu náramkov, príveskov alebo náhrdelníkov? Doba pokročila a tak ako sa rozvíja trh v iných priemyselných odvetviach, rovnako postupuje aj v šperkárstve. Dnes sa z bižutérie vyrábajú aj náušnice, prstene a rôzne iné osobné dekoračné predmety, ktoré často hrdo konkurujú klasickým kovovým materiálom. Tešia sa veľkému záujmu nielen u mladých, ale dnes si ich volí pre svoje zatraktívnenie aj staršia generácia.

Na rozdiel od bižutérie, šperky z hodnotných kovov predstavujú vyššiu dávku elegantnosti a sociálneho statusu. Rozhodne sa viac hodia na významnejšie spoločenské udalosti, kde by lacnejšie materiály nemuseli vyznieť najvhodnejšie. Jednoducho sú situácie, kedy sa zlato či striebro hodí pre skrášlenie tela viac. Okrem toho použitie šperkov do veľkej miery ovplyvňuje aj samotné oblečenie. Preto je potrebné dávať pozor ako sa zladíte a či nastáva medzi zvoleným odevom a vybraným klenotom súhra. Je dôležité, aby ste pôsobili pekne, upravene a aby kombinácia použitých predmetov a šiat nepôsobila rušivo.

Ďalším dôležitým aspektom je znášanlivosť materiálov, z ktorých sú šperky vyrobené. Totiž nie každá žena, aj keď by si to veľmi priala, môže používať výrobky z akýchkoľvek látok. Ak je na niektoré špecifické, ktoré sa využívajú pri tvorbe bižutérie citlivá, môže sa iba dívať do výkladných skríň a obdivovať tak kreatívnosť a zručnosť šikovných šperkárov.

Preto mnohé dámy siahajú po drahších kovoch a ani striebro k nim nepatrí. Sú však aj také, ktoré si potrpia jedine na luxus a milujú byť obdarovávané tými najdrahšími klenotmi, často vyrobené v limitovanej edícii.

Nuž, názory sú rôzne. V každom prípade, ak ste obdivovateľkou jednej z najstarších foriem skrášľovania, nezabúdajte aj na klasické kovové materiály. Nikdy neviete, kedy ich budete potrebovať a na akú príležitosť, preto je vhodné aspoň nejaké vo svojej šperkovnici uschovať.

S peknou a kreatívne vytvorenou bižutériou môžete byť naopak originálna, čo na rozdiel od klasiky vynikne podstatne viac. Nech si už vyberiete čokoľvek, určite budete krásna a atraktívna. Pretože bez šperkov je žena ako kvetina, ktorá ešte nevykvitla.

Foto: SXC.hu, Wikipedia.org

Tento obsah bol zaradený v Články a označkovaný ako , , , , , , . Zálohujte si trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *